• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Define'de GPR Yeraltı Görüntüleme Ne Demek ?

efine'de GPR Yeraltı Görüntüleme Ne Demek ?

Ground penetrating radar yani GPR olarak kısaca söylenen cihazlar aynı zamanda georadar, yeraltı radarı, yeryüzü dinleme radarı gibi isimlerle de anılırlar. Bu cihazlar dağılmayan(saçılmayan) elektromanyetik jeofizik teknikleri ile yer altı araştırmalarında, yer altının görüntülenmesi ve karakteristiğini ortaya çıkarmada kullanılır.

Kayıp nesnelerin bulunması, çevresel ortamların analizi ve görüntülenmesi, tarım, arkeolojik araştırmalarda, adli araştırmalarda, patlamamış savaş bombalarının bulunmasında, su araştırmaları, madencilik, buz kütlesi araştırmaları, mağara ve tünel bulma, karst tespiti vb konularında çok geniş kullanım alanı vardır.

Bu cihazlar, yüzeyde sürüklenerek ya da arabaya takılarak ya da tüplü uzun antenleri ile ya da uydulardan ve uçaklardan kullanılabilir. Dünya’daki tüm jeofizik yöntemler arasında en iyi çözünürlük verebilen sistemlerdir. Öyle ki çözünürlük anten seçimine göre cm’lere bile inebilmektedir.

Çözünürlük, dalga boyunun kontrolünde yayılan elektromanyetik dalgalar ile belirlenir.
Anten frekansı ne kadar yüksek ise çözünürlük de o kadar iyidir(kısa dalga boyu). 
Derinlik olarak GPR’ler 1m ve azından(killi topraklarda), 5400m’lere ulaşabilmektedir(kutup bölgelerinde).
Derinlikler anten frekansının düşük olması ile artarken çözünürlükler düşmektedir.
Tipik derinlikler kilsiz ve sadece su olan ortamda 30m gibidir. 

Araştırma derinlikleri ve çözünürlük, iletkenlik kayıpları, suyun içindeki dialektrik gevşemeye, kil-su mineral etkileşimindeki elektrokimyasal reaksiyonlara ve nadir de olsa demir içeren minerallerdeki gevşeme kayıplarına bağlıdır. 

Yer altındaki objelerin tespit edilebilme olasılığı da objelerin boyutuna, şekline ve uygun anten seçimine ve frekans aralıklarındaki gürültü ve parazitlere bağlı olarak değişir. 

Örnek Resimde Gördüğünüz 

ASV PROTON G1 GAUSSMETER 

 

 

Alınmış Görüntüdür.

Örnek Olarak Vermek Gerekirse Bu Çihazı Baz Alarak Yerlİ Ürün Olan Asvp Proton Ürününün Teknik Detaylarını Kafanızda Bir Fikir Olması İçin İnceliyebilirsiniz.


GPRS CONTROL – TOPRAK ALTI GÖRÜNTÜLEME 

Proton serilerinin yeni geliştirilmiş toprak altı görüntüleme sisteminde sezyum sensör teknolojisi özel olarak tasarlanmış sensörlerini ASV Proton G1 Gaussmeter modeline özel diğer cihazlara nazaran içerisindeki yazılım ve donanım sayesinde derinlik, çözünürlük ve hassasiyetliğini arttıran sensörleri bulunmaktadır.

ASV Proton G1 Gaussmeter kendi bünyesinde bulunan birçok donanımsal özelliğe sahiptir. Bu özellikler arasında GPRS kontrolü, sensör anlık hassasiyet ve kalibrasyon ayarının kişi tarafından tayin edilip çekim alanında en iyi sonucu almanızı sağlamaktadır. G1 teknolojisi sayesinde çekim yapılan alanın her bir cm’ni net bir şekilde GPRS belirteciyle anlık kayıt sağlayarak kazı esnasındaki hataları neredeyse yok etmektedir. Bu da G-1’in diğer modellere nazaran daha üstün konumlandırma özelliği sağlamaktadır. G-1 ayarlanabilir sensör hassasiyeti derinliğin operatör tarafından ayarlanabilmesine olanak sunar. Bu da gereksiz derinliklerde ya da istenilen derinliğe G-1’in inmesi sağlayabilmektedir.

ASV Proton G1 Gaussmeter kullanımı oldukça rahat dahili 3 hafıza yanı sıra canlı manuel, canlı automatic tarama olanağı sunmaktadır. G-1 özel üretilmiş bataryası sayesinde 20 saate yakın kullanım süresi vardır. G-1 toprak altına dair gömülü bulunan metaller, odalar, tüneller, duvarlar, metal olmayan objeler gibi oluşumları olay yerinde anında tespit olanağı sunmaktadır. G-1 arkeolojik araştırmalarının yanı sıra birçok sektörterde kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekilirse; kablo, boru, künk gibi toprak altında kaybolmuş nesnelerin yerini kesin bir şekilde tespit edebilmektedir. Bu durum yanı sıra belediyeler, güvenlik güçleri, arkeologlar, zemin araştırmacıları ya da hobi amaçlı kullanıma uygundur.

ASV Proton G1 Gaussmeter Reflection 3D yazılımı ile toprak altında gömülü bulunan metaller, yapılar vs. gibi oluşumları kusursuz detaylı bir biçimde kullanımı herkes tarafından rahatlıkla yapılabilecek kolaylıktadır. Reflection 3D iyi bir metal ayrımının yanı sıra cismin tahmini derinliğini çok az bir hata payıyla verebilmektedir. G-1 son teknoloji ile donatılmış üstün, performanslı, kon-pakt bir tasarıma sahiptir. Bu yılında en iyi mühendislik ürünüdür.

Aksesuarları

  1. Gaussmeter sensör

  2. Grave sensör

  3. Tunnel sensör

  4. Proton magnometer sensör

  5. Sezyum sensör


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret296640
Site Haritası