• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Binilmiş At Ne Anlama Geliyor ?

BİNİLMİŞ AT - ATAtın ya da binicinin baktığı yön önemlidir. Binenin elinde bulunan malzemenin yönü de önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır. Define taşın altındadır. Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey aranmalı, müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir. Çevresinde mezar olma ihtimali vardır. Atın baktığı yönde at binmeye yarayan bir taş, bu taşın yanında da gömü olabilir. Yakınlarında at eyeri varsa gömü ve tuzak bir arada olabilir.

 

1: At sembolü güneşin tarihi bir imi olarak görülür. Bu motif zenginliği, refahı, bolluğu ve hızı simgeler. Atın sadakat yönünü de vurgulamak gerekir. Yakınında bir mezar olma olasılığı vardır.

 

2: Arazide at çizimi oyma ya da kabartma olabilir. Fakat bugüne kadar görülen at çizimleri hep büyükçe işlenmiş olarak görülmüştür. Dikkat edilecek husus at paraya işaret midir, değil midir?

Yer yüzeyinde bir taşa yatay olarak çizilmiş ve başka ilave hiçbir figürü yoksa bu, yakındaki bir mezarın simgesidir. Para olarak da mezarda ne varsa odur.

 

3: At eğerli ise ve üzerinde haç, çarpı veya murç izi aranır. Ayrıca çevresinde at nalı veya tay ayağı da aranır. Eğer bir gömü varsa bu 10 metreden uzak olamaz. Eğer ikincil olarak bir işaret bulunmuşsa bu işaretin çözümü araştırılır.Başka yorum:bu işarette söz konusu önemli kısımları atın başı,binenin başı,birde elinde bulunan kılıçın mızrağın ucu ve son olarakta kuyruğu müjdeye götürebilir.binilmiş at iki şeyi ifade eder.1.çevresinde çakıl yığını veya tümsek içinde mezar olma ihtimali 2.bakış açıları ve eldeki silahın ucu bunların uzunlukları hesaplanarak araştırma yapılır gidilen yerde eğer var ise oturulur çevreye bakılır.gömüyü ifade eder.atın önündeki işaret mezarmı gömümü olduğunu ifade eder.
 

 

Başka yorum:bu yukarıdaki resimde atın hangi ayağının yukarıda olduğuna bakılır.sol ayak yukarıda ise orjinaldir ve malı vardır.sağ ayağı yukarıda ise mezar vardır uğraşılmaz.üzerinde adam var ise mezarıda vardır.adam yok ise sol ayağı şahlanmış vaziyette ise malı ifade eder.malın nerde olduğunu ifade edecek olursak işarete sırtımızı vererek 7 ila 70 adım mesafeyi inceleyeceğiz bu iki adımdan birinde emereler bulacağız(ağaç,çakıl yığma,değirmen,çökme yapmış yer,kare taş vs) gibi 7-70 adımlayacağımız yer doğu taraftır.


At:Antik dönemlerde pek fazla sayıda hayvan dinsel yönden büyük bir saygı ve ihtiram görüyordu. Birçok hayvan kendilerine atfedilen kutsallıktan dolayı tanrılara amblem olmuş, ya da pek çok yerde olduğu gibi onlara adanmışlardır. Mesela bunlardan At, tanrı Hera'ya adanmış bir hayvandır. At; sadakatiyle tanınmış hizmet edici bir hayvandır. Ama bize konu olması bu sadakat ve hizmetkârlığının başka alanda tecelli etmesindendir. Bilindiği üzere mitolojik anlatımlar içinde Troya (Truva) Atı olarak bilinen bir hayvandan söz edilir. Anlatıma göre Yunan askerleri bir tahta atın içine saklanarak Truva kale şehrinin içine girmişler ve şehri bu hileyle zapt etmişlerdir. (Bugün, Çanakkale'deki Truva atı bu hadiseyi simgeler.) Definecilikte eğer bir anlam ifade etmesi gerekiyorsa olayın bu açıdan bir değer taşıyor olması gerekir. Biz olayı bu kadarla anlatıp konumuza gelelim: Arazide at çizimi oyma ya da kabartma olabilir. Fakat bugüne kadar görülen at çizimleri hep büyükçe işlenmiş olarak görülmüştür. Dikkat edilecek husus at paraya işaret midir, değil midir Yer yüzeyinde bir taşa yatay olarak çizilmiş ve başka ilave hiçbir figürü yoksa bu, yakındaki bir mezarın simgesidir. Para olarak da mezarda ne varsa odur.bazen atların bir ayagı kalkık olur kalkık ayagın tam altına bakılmalıdır ...bazende atın karnı giriş olur...medenıyet simgesi oldugu gibi kale sınır işarti olarakta kullanılmiştir


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret298710
Site Haritası