• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede V İşareti Anlamı Ve Çözümü

Definede V işareti  genel olarak yön ve mesafe verici bir işaret olarak kullanılmıştır. Roma rakamlarına göre V işareti 5 anlamını taşır ama bunun mesafe ile bir ilgisi yoktur. Sağda solda V işareti 5 adım ilerde gömü diyenler var ama bunlar safsatadan ileri gelmemektedir çünkü her define işaretinde mesafe verilmiş ise bu şifrelenerek verilmiş direk 5 yazmazlar anlıyacağınız. V işareti her toplumda kullanılmış bir işarettir çoğunluk oyma olarak karşımıza çıkmaktadır ama nadirende olsa kabartmalarınada rastlamaktayız. V işareti çeşitli şekillerde olabilir Şöyle çokça rastlananları sıralarsak eğer iki ucu eşit V işareti, bir ucu Kısa V işareti, V işareti karşısında murc oyması gibi ayrıca U İşareti Y işaretide V işareti ile aynı mantığa dayanmaktadır bunun haricinde herzaman V işareti direk olarak karşımıza çıkmaz bazen balığın kuyruk kısmında bazen yılanın çatallı dilinde bazen insan figürünün kol açısı veya ayak açısı V yapar gibi bir çok figürde bu V işareti çıkmaktadır ve bilinmelidirki V işareti bu sebeplerden defineciliğin temel taşlarındandır bu yüzden iyi kavranmalıdır.
V işaretinin Çözümü 
V işaretine en çok rastlanan alanlar dere kenarları ve yol ayrımlardır. V işaretinin %90 ı kayaya yapılmıştır. V işaretinin iki ucu eşit ise iki açık ucun arasını ölçün her çıkan cm 70 cm lik adımlarla V işaretinin açık ağız kısmında ilerleyerek  vardığınız noktayı güzelce inceleyin eğer boşluk tespit etme yönteminiz varsa boşluk tespitinde bulunun fakat unutmayın Açık ağızının verdiği yön istikametinde çünkü bir çok yerde sallamasyon sivri ucu denmektedir yani defineciyi ters yöne yönlendirmektedirler Altta çizmiş olduğum resimdeki gibi yani

 

  resimdede görmüş olduğunuz gibi V işaretinin iki ucu eşit ise uzunluk ölçülüp açık ağız yönünde ilerlenerek incelemenizi yapmanız gerekmektedir tabi dediğim gibi balık yılan v.s gibi figürlerde de kullanılmış olan V işareti bulunduğu işarete göre değerlendirilmesi gerekir ama açık V işaretinin genel çözümü böyledir.
  Bir Diğeri ise bir ucu diğer ucundan kısa olan V işaretidir bu işarette ise uzun ucun kısa olandan fazlalığı ölçülür ve yine V nin açık ağız yönünde ilerlenir o kısımda araştırma yapılır yani Yandaki resimdeki gibi yapılacakÜstte olduğu gibi gibi ölçümünüzü yapıp yine V işaretinin açık ağız yönünde ilerleyip o kısımda araştırmanızı yapınız. Birde V işareti ve sağında solunda yada açk ağız kısmında murc oyaması gibi işaretlerde bulunmakta bu işaretlerde işi biraz karmaşıklaştırmaktadır onuda şöyle değerlendirelim
V işareti ve Murc Oyması Çözümü
V işaretinin bulunduğu ve yanında veya herhangi bir yerinde murc oyması varsa bu işleri biraz karıştırmaktadır murc oyması geneli itibari ile mezarı vermektedir bu sebepten murc oymasının V işaretinin neresinde olduğu çok önemlidir bazen mezar ve parası ayrı yerlerde olabilmektedir buda murc işaretinin mezarı V işaretinin ise parayı verdiği durumlar olabilmekte özellikle ermenilere ait bir işaretse V işareti işler iyice sarpa saracaktır demektir. şimdi V işaretinin sivri kısmında ise murc oyması murc oyması ile sivri kısım arası ölçülüp murc oymasının olduğu yöne doğru adımlanır muhtemelen mezara yada son noktaya ulaşmanıza sağlayacak bir işarete denk geleceksinizdir V işaretinin açık yani ağız kısmında ise murç oyması ozaman eğer V işaretinin uzun kısmı varsa uzun kısmın uç noktasından murc oyması arasını ölçün ve yine murc oyması yönünde ilerleyip incelemede bulunun eğerki V işareti uçları eşitse ve V işareti tam açık ağıza ortalı ise ozaman herhangi bir ucundan murc oymasına ölçü alarak yine o yönde ilerleyin ve inceleyin. V işaretinin sağında ve solunda murc oyması varsa buda yine aynı metotla ölçerek murc işareti yönünde ilerleyin ama genelde sağında solunda pek bulunmaz. Şimdi gelelim ermenilerin kullanmış oldukları V işaretlerine .
Ermeni Definelerinde V işareti Çözümü
Ermeniler gömülerinde ve mezar belirteçlerinde çok fazla şifreleme ve geometri kullanmışlardır özellikle sistemli ermeni gömülerinde inanılmaz şifreleme ve geometri kullanmışlardır. onun için burda anlatımı hem çizimli hemde yazılı anlatmaya çalışacağım üstte anlatmış olduğum V işareti için çözümlerin tamamı ermeniler içinde geçerlidir fakat bazı gizemli şifreleme kurduklarında bunlar devre dışı kalmaktadır özellikle sistemli gömülerde kullanılan V işareti bu tekniklerle biraz sonuçsuz kalmaktadır. V işaretine genelde murc oyması kullananlar ermenilerdir murc onlardada mezarı vermektedir ayrıca ermeniler yine mezar ile parayı ayrı yere koymaları çok fazla görünen bişeydir genellikle zenginlerinki paraları ayrı yerde olur ve bırakılan işarette şifrelenmiştir yada güvenlik yada herhangi bir şey için yapmış oldukları para gömüleride yine şifrelenmiş hatta yemleme yapılarak küçük kısmı yem olarak bırakılmış büyük kısmı ise farklı biryerde gizlenmiştir. Şimdi gelelim çözümüne eğer murc oyması V işaretinin üstünde yada altında ise yine aynı metotla ölçüm yapılarak murc oymasının olduğu noktaya adımlanır burda ya mezar ya yemlik bulunmaktadır mesele bundan sonrasıdır V işaretinin iki ucu arası ölçüm alınır ve V nin açısında ilerlenir gelinen noktaya işaretlenir sonra murc oymasının olduğu noktadan bu işaret kesiştirilir ve gözle bir üçgen işareti oluşturmuş olduk bir nevi aşşağıdaki resimde olduğu gibi
 


 çizimde görmüş olduğunuz gibi murç olarak belirtilen noktayı tespit ettik ve V harifinin iki uç açısının vardığı noktayı tespit ettik ve bunları kesiştirdik şimdi orda görmüş olduğunuz gibi bir soru işareti var o soru işaretinin olduğu yerde belirgin birşey olmalı eski ağaç veya kaya gibi yada mağara gibi şimdi o yerle bu diğer iki nokta arasında üçgen oluşturan bölgede inceleme yapın yüksek ihtimal paranın olduğu yerdir ama dediğim gibi bu tip sistemli gömülerin bir parçasıdır bu işinize yarar diye anlattım. Ama genelinde ermeni mezarlarında para ayrı yerde ise mezar içerisinden işaret taşı çıkmakta  ona göre kendinizi yönlendirirsiniz. Üstteki çizim ayrıca çözülmüş bir sistemli ermeni gömüsü işaretidir soru işaretinin olduğu yerde yığma tepe vardır ama tepe boştur para mezar ile yığma tepenin orta nktasına Yani V harifinin açısının ulaştırdığı noktadan dikey kesen noktaya gelmiştir biraz karışık geldi belki okuyunca ama böyle ermeni sistemli gömüleri çok daha karışık.
V işaretinin Pozisyoları 
V işaretinin posizyonları çok önemlidir arkadaşlar V işareti zeminde ise yani yatay ayağımızın altına gelecek şekilde ise hedef muhtemelen biraz uzağa düşecektir ama dikey alanda ise yani tam yüzümüze gelecek gibi dikey kayalıkta ise muhtemelen yakın yer olacaktır ve girşi verme ihtimali çok yüksektir Aşşağıda resimlerde bunlara birer örnek verdim.
Not: Sevgili defineci arkadaşlar dikkat etti iseniz yazılarımda hep varılan noktayı inceleyiniz diyorum çünkü V işareti çoğu zaman yardımcı işaret olarak verilmiştir tabiki son noktayı verdiğide olmuştur özellikle dikey olanlarında son nokta olayı çoktur. Bu sebepten vardığınız alanı iyi inceleyin başka bir işaretle sizi son noktaya götürecek olabilir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret296643
Site Haritası