• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Balık İşareti Ne Anlama Gelir

Definede Balık İşareti Ne Anlama Gelir

Balık İşareti Define, Ülkemiz birçok akarsu ve ovaya ev sahipliği yapan doğa harikası bir konuma sahiptir. Define işaretlerinde balık figürünün bulunmasındaki en önemli etken akarsuların bol olması ve bu gömülerin ırmak, küçük dere, çeşme, kaynak suyu, kuyu ve gölet gibi suya yakın alanlara gizlenmesinin kolay olmasından kaynaklıdır. Hakeza balık figürünün bulunduğu alanlarda çoğunlukla suya yakın alanlar tercih edilmiş ve defineler bu suların bulunduğu yönlere doğru gizlenmiştir. Balık figürü çoğunlukla Hıristiyanlık öncesi dönemde benimsenen ve bereket ile bolluğu simgeleyen bir simgedir. Balık figürünün suya yakın alanlara yapıldığı takdirde bu alanlarda define gizlendiğinin habercisidir. Balık figürünün bulunduğu alanlarda define çıkarma oranı yüzde doksan gibi yüksek bir orandadır. Bazı durumlarda balık figürünün pulları, duruşu, çizimi hazinenin bulunduğu yönü temsil ederken bazı durumlarda hazineye götüren bir harita niteliğindedir. Ülkemizde Trakya gibi bölgelerde bu figür süsleme olarak kullanılmış ise de çoğunlukla definenin varlığını işaret etmektedir.

 

Balık İşareti ile Define Çözümü

Balık çoğunlukla su kenarı, vadi dibi veya bir çeşmenin bulunduğu alana doğru kabartma şekilde yapılmış vaziyettedir. Yapılan balık kabartması adeta canlı bir balığı andırmakta ve çizim birebir balığa benzemektedir. Kesinlikle doğa yapımı olmayıp tamamı ile el işçiliğidir. Bir kayanın üzerine gizlenmiş şekilde balık figürü yapılmış ise balığın pul, gözleri ve ağız yapısı iyice incelenmelidir. Bölgede bulunan çeşme, ova ve kuyu kenarları ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Çoğunlukla balığın başının gösterdiği yer sunun bulunduğu alana doğrudur. Burada bulunan kuyu veya çeşme gizlenen bir mahzene işaret edilmektedir. Bu mahzen bazen suyun içerisine doğru yapılmıştır. Mahzen dikey kayalık şeklinde bir alan içerisinde yapılmış vaziyettedir ve bu mahzenin içerisinde gizli bölgelere balığın hazinesi gizlenmiştir. Balık işareti bazı durumlarda başka işaretler ile bağlantılı olarak çözülmektedir. Eğer balığa yakın bir alan da haç işareti bulunmakta ise bu haç işaretinin uzun kolu ölçülür. Her santim başına 1 metre ilerlenir. Balığın ağzının gösterdiği bölge haç işaretinin santimlik uzunluğuna göre ilerlenerek şelale, kuyu ve çeşme aranarak çalışma yapılır. Yine balığın yanında bir oyma bulunmakta ise oymanın balığa uzunluğu balığın gösterdiği yöne doğru ne kadar mesafe ilerleyeceğimizi göstermektedir.

 

Yok Olmamış Balık İşaretinin Gün Yüzüne Çıkması

Anadolu'nun ayrılan bir kısım mülteciler yanlarından giderken ziynet eşyalarına götürememişlerdir. Bu durum da pahaca değerli maddeleri tekrardan gelip almak amacıyla bir kısım balık işaretler ile altın ve mücevherlerini ovaların bulunduğu çıkartılması güç alanlara gizlemiştir. Tam da bu durumda ülkenin jeopolitik yapısı nedeniyle bir kısım oyma balık işaretleri suyun altında kalmış ve bir daha bu ziynet eşyaları gün yüzüne çıkmamıştır. Zamanın ilerlemesi ile bu akarsu ve göller kurumuş veya taşkınlar azalmıştır. Böylesi bir durumda tekrardan gün yüzüne çıkan bu işaret asırlardan beri bekleyen hazinenin birilerine servet olarak dönmesi anlamına gelmiştir. Bir kayada balık işareti suların çekilmesi ile ortaya çıkmış ise bu işaret kesinlikle mükemmel bir definenin habercisidir ancak bu definenin işçiliği ağırdır. Ancak verilecek emeğin karşılığı oldukça yüksektir.

 

Balık İşaretinin Tespit Edilmesi Halinde Yapılması Gerekenler

Bir rastlantı sonrasında tespit edilen balık işaretler doğru okunmalı ve yön tayini iyi yapılmalıdır. Balığa yakın akarsu, ova, kuyu veya şelale tespit edildikten sonra muhtemel çalışma yapılacak alanlar diğer işaretler ile pekiştirilmelidir. Uygun altın arama dedektörleri ve cihazlar sonrasında tespit edilen alan araştırılmasını tamamlanarak ilgili resmi kuruluşlara başvuruda bulunulmalıdır. Yer tespitinin ardından kazı işlemi için alınan yasal izinler sonarsında uygun ve dikkatli kazılar sonrasında ciddi anlamda servetler kazanılabilir. Balığın hem hazinesi, hem de hediyesi çok ama çok değerlidir. Bu nedenle böylesi bir işareti bulmaya nasip olan kimse ciddi anlamda çalışma yapmalı ve olası kazı öncesinde gerekli izinleri almalıdır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret298709
Site Haritası