• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Define ne kadar derinden çıkar

Define kaç metreden çıkar en çok merak edilen konudur, İşin aslı define 10 cm den 10 metreye kadar her yerden çıkar, bu tamamen gömen kişiyle alakalıdır, örnek topluluk paraları 10 metreye kadar derin olur, şahıs paraları 30 cm den bile çıkabilir.

Özellikle tehcir yani zorunlu göç dönemlerinde acelece yapılan gömüler ortalama 30 cm civarlarında olanları var. hatta bazıları kazı aleti bile bulamadığı için sopa ve kazıklarla açtığı küçük çukurlara parayı koyup üzerini 10 cm toprakla kapatmışlar. Üzerine ortalama 1 kişinin kaldırabileceği taş koyarak gömüsünü gerçekleştirmiştir.

Topluluk Gömü Örnekleri

Topluluk gömü örnekleri ise bir topluluğa ait olan paradır, amca, dayı, enişte, kısacası hısım akraba birleşerek yapılan gömüler vardır, bunlar en çok eşkiya baskınlarından korktukları için bu gömüyü yaparlardı. çünkü eşkiyalar yada haydutlar baskını yapar evin altını üstüne getirerek tüm değerli eşyaları alırdı. buna çözüm olarak yakın akrabalar birleşip paralarını güvende tutmak için topluca kazı yapar gömerdi.  bu gömüler ortalama 2-5 metre civarlarındadır.

Yine benzer topluluk gömüsü ise eşkiyalar tarafından yapılırdı.

Soygunlar yaparak elde ettikleri ganimetleri her zaman yanlarında taşıyamayacakları için gömerdi.  Bazı eşkiya gurupları ganimetleri paylaşırken bazıları eşkiya liderine teslim ederdi, liderde bu ganimetleri eşkiya topluluğunu çalıştırarak derince kazı açar gömerdi. bunlarda oratalama 1-5 metre civarlarında olur.

Ganimetleri lidere teslim etmeyip her eşkiya arasında paylaşıyorsa bu gömülerde çok derin olmaz. Eşkiyanın elinde kazma küreği olmadığı için açacağı çukuru ancak hançer, kama ile açabilir. buda çok derin olmayıp ortalama yarım metre civarlarındadır.

Ticaretçi Gömüleri

Ticaretçi gömüleri derin olmaz, bunun sebebi yeni kazandıklarını üzerine ilave edeceği için çok fazla derine gömmeyip haftada ayda bir küpü yada kazanı açıp üzerine ilave yapmak zorundadır. yani sadece kendinin bildiği yer olması ve kolayca açılıp kapatılabilir olması önemlidir. evin avlusundaki kuyuya ve ağaçlara yakın yerlere saklanan paralar buna örnektir. Kısacası anlamamız gereken topluluk parası derin bireylerin paraları yüzeye yakın olur.

Mezar Defineleri Kaç Metrede Olur

Mezar defineleride bunlara benzerlik gösterir, ölen kişi zengin ve geniş bir aşireti varsa mezarı hem derin olur hemde içinden bolca eşya çıkar. bu derinlikler coğrafyanın durumuna göre değişir. bazı kral mezarlarının 17 metreden çıktığını biliyoruz. bazıları ise zemin üstündeki ana kayaya oyulmuş kaya mezarları şeklindedir. eğer zemin altı gömü yapılacaksa bu kazılan yerin durumuna göre değişir, kazı kolay ilerliyorsa 10 metreye kadar çıkılır. Kayalık alansa kazı çok zor ilerliyorsa bu 3 metredede kalabilir. bazı lahitler 1 metreden çıkarılırken bazılarının 5 metreden çıkarılmaktadır.

Gelir düzeyi düşük gariban diye tabir ettiğimiz kesimin mezarlarıda tıpkı kendisi gibi garibandır, mezar hem yüzeye yakın olur hemde içinden heykel ve benzeri objeler bulmak çok zordur, en fazla ağzına koyulmuş bir bakır para vardır buda çoktan çürümüştür.

Kilise Mahzeni Arıyorsanız

Kilise mahzeni kaç metre derin olur bunu bilmek için kilisenin mimari yapısını bilmeniz gerekli. Örnek olarak haç planlı kiliseler, haçvari planlı kiliseler, dehlizli tip, kiborion planlı kilise çeşitleri vardır. Eğer mahzen aramayıp para arıyorsanız kilisenin yapı taşlarını kontrol edin. Kilise çeşmesinin önüne ve arkasına bakın, kilise kapı girişinde solda kare oyma taş vardır üzerinde kanal vardır kanalı takip edin ucu parayı gösterir vaziyettedir. Kiliseye girdiğinizde sol mihrapta hafif şişlik vardır burası horasan sıvadır elinizle yetişemezsiniz burasıda iyidir horasanı kırdığınızda altınlar yere saçılır.

Bu konuda anlamanız gereken definenin kaç metrede olduğunu bilmek için ne kazdığınızı bilmeniz gereklidir. tehcir döneminde evini terk etmiş bir ermeni yada rum parası arıyorsanız ortalama 30 cm en fazla 1 metrede olur. Bir topluluğa ait para arıyorsanız o zaman daha derinleri düşünmeniz gerekli. Kilise, eşkiya ve değirmenci paraları hepsinin gömü mantığı farklı olduğu gibi derinlikleride farklıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret296643
Site Haritası