• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede At İşareti Ve Anlamı

Definede At İşareti Ve Anlamı

At İşareti Ve Anlamı

 

At işareti ve anlamı, define arayanlar açısından işaretlerin, resimlerin, figürlerin önemli bir yeri vardır. At işareti ve anlamı da definecilik alanında önemlidir. Definede at işareti çeşitli alanlarda bulunabilir. Bazen ormanlık bir bölgede, bazen kıraç alanlarda, kayalık bir bölgede karşınıza çıkabilir. Bu işarette dikkat edilmesi gereken bunun bir süsleme için mi yoksa farklı bir etken yüzünden mi yapıldığıdır. Bazen bir mezarın betimlemesinde de at işareti kullanılır. Çok eskiden at motifi süsleme için motif olarak kullanılıyordu. Bu işaretin farklı şekilleri bulunur. Üzerinde binicisi bulunan atlar şeklinde ya da yanında tayı bulunan atlar gibi farklı şekillerde motifler kullanılabilir. Bunların her birinin çözümü farklıdır. At işaretinin kabartma şeklinde ya da oyma şeklinde yapılması da önem arz eder.

 

Define at işareti

 

Definede olan at işareti çizimi itibarıyla pek renk vermiyorsa, burada atın pozisyonu önemli hale gelir. Eğer at durur vaziyette yere bakıyorsa, bu durumda atın baktığı yer incelemeye alınmalıdır. Bunun yanında başka bir işaret bulunmuyorsa, burada mezar olduğu düşünülebilir. Mezarın parası da orada olur, başka yerde olmaz. Tek çizimli olan atlarda ise, kuyruklara ve atların baktığı yere bakılır. At durmuş vaziyette ve kayaya bakarken çizilmişse hedef kaya olmalıdır. Atın hareket ederken çizimi varsa, bu definecinin ilerlemesi gerektiğini anlatır. At koşar vaziyette çizilmiş olursa daha mesafenin olduğunu anlatır. Bazı uzmanlar atın ön ve arka ayakları arasındaki mesafenin ölçülmesini ve gidilecek olan mesafenin bu şekilde hesaplanması gerektiğini söyler. Bu inanış koşan durumda olan atlar için geçerlidir.

 

Atın üzerinde binici varsa

 

Definecilikte bulunan at işaretinin üstünde binicisi olursa, binicinin hangi pozisyonda olduğu da değerlendirilmelidir. Bazen binicinin eli ya da kolu havada olup, sizlere yön gösterebilir. Bazı işaretlerde elinde kırbaç olabilir. Bu durumda defineciye yol gösterebilir. Bunlar mantık çerçevesinde değerlendirilmelidir. Binicinin baktığı yönde önemlidir. Bazı durumlarda ileride at ayak izi de olur. Bu paranın ayak işareti altında olduğunu gösterebilir.

 

At başı işareti

 

Bir kayanın üzerine sadece at başı oyulduysa ya da at başı kabartma olarak yapıldıysa, bu kayanın altında parası olabilir. Bazen at başının baktığı tarafta 6 metrede mezarı ya da parası bulunabilir. Bazı hallerde mağaranın içinde yerdeki kayada at başı olabilir. Böyle bir durumda at başının baktığı taraf incelenmelidir.

 

At işareti ve anlamı oldukça farklı figürlerde tasvir edilmiştir. İşaret olarak eyerli bir at bulunuyorsa, bu yakın yerde bir mezar olduğunu gösterir. Bunun nedeni atın üzerinde binicisinin olmaması ve arın sahibinin yakın bir yerde olmasıdır. Bu mezarın bulunması gerekir. Eğer atın yanında tay varsa, bu durumda mantıklı bir değerlendirme yapılmalıdır. Atın üzerinde yanında haç işareti gibi figürler olursa, bunlar mezarın temsili olarak çizilmiştir. Bu durumda defineci mezarı bulmalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret298493
Site Haritası