• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Yığma Mezar Girişleri

Yığma mezar dediğimizde ilk akla gelen tümülüstür. Tümülüsün daha küçüğü yığmalarda vardır, en bilineni taş yığma mezarlardır. Höyükte bir başka yığma mezar türüdür.

Yığma mezar girişlerinde önce mezarın hangi dine mensup olduğuna bakılır. Örnek olarak en yaygın mezar Hristiyan mezarıdır, Eğer Hristiyan mezarı ise giriş Kudüse bakar şekildedir. Çoğu araştırmacı güney, güney doğu gibi tahminlerde bulunur buda doğrudur. Örnek Ankarada iseniz Kudüs tam güneye denk gelir, bu bölgelerdeki mezar girişleri yığmanın güney tarafında aranır.

Ege bölgesinde iseniz o zaman iş değişir güney doğu tarafına bakılır. Hatta bazı yerlerde doğuya bakar şekilde yapılmıştır. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız yığma üzerine çıkın yönünüzü Kudüse çevirin, girişin nerede olduğunu anlarsınız. Bu söylediklerim Hristiyan mezarları için geçerli olduğunu unutmayın.

Tümülüs dışında girişi olan tüm oda mezarlar içinde aynı durum geçerlidir. Sadece kaya mezarlarda değişiklik gösterir, oda kayanın duruşuyla alakalıdır. Kaya yapısı mezar yapımına nasıl elverişli ise o şekilde yapılır. Kayalarda belli bi yön vermek doğru değildir. Eğer imkan varsa onuda Kudüse bakar şekilde yapılır, imkan yoksa kaya nasıl elverişli ise ona göre yapılır.

 

Zemin altı kaya mezarlarda giriş arıyorsan yön tahminde bulunurken ilk bakacağın yer kayanın yapısıdır. Eğer kaya Kudüs tarafına giriş yapmaya müsait ise giriş Kudüstür. Değilse kayanın yapısına bak ben olsam bu kayaya nasıl mezar yapardım diye düşün.

Lahit mezarların yön çoğunluk Kudüs derinlik ise belli bi standardı yoktur. Lahit mezarları her derinlikte bulmak mümkündür.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret298496
Site Haritası