• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Firigya ve Lidya Tümülüsleri

Firigya ve Lidya Tümülüsleri

Firigya ve lidya tümülüslerinde giriş Kudüse bakmaz, ozaman hristiyanlık olmadığı için onlar kendi dinleri ve kendi geleneklerine uygun define işlemi yapar girişide ona göre koyardı. Firigya ve lidya tümülüslerinde giriş çoğunlukla tümülüs yanında bulunan dereye bakar şekilde yapılmıştır.

 

Her yığmada giriş var diye bi kaide yok, bazı yığmalarda giriş yoktur. Üstten kapaklı mezar tipleridir, üstteki kapak kaldırılarak açılır. Kapak kaldırılırken köşelere dikkat edeceksin, Köşelerde kurşun dökme vardır onlar çok sağlam olduğundan kapağı kaldırmak zor olur.

  • Mesela orta boy büyüklükteki taş yığma mezarlarda giriş yok denilecek kadar azdır. Sadece roma dönemi taş yığma mezarlarda giriş vardır.

Tümülüs tipi yığma mezarlarda girişi bulunmazsa üstten girmek biraz zordur. bu iş sabır ister, gerekirse kazı ruhsatı bitiş tarihini uzatabilirsiniz. en azından böyle bi talepte bulunun, prosedürleri tam bilmiyorum.

Aslına bakılırsa kazı alanından çıkan bazı taşlar size girişin ne tarafta olduğunu söyler. Bunu neredeyse hiç bi defineci bilmez. Hele o 1 kişinin kaldırabileceği orta boy taşların bir kısmı işaretlidir. Üzerinde ince çizgiler veya belirgin olmayan işaretler vardır. En çok üçgen olan taşlar yada üzerinde üçgen işaret olan taşlardır. Bunları bilmeniz ve kazıdan çıkan hiç bir taşı atmayıp hemen incelemeye almanız gereklidir.

Yığma mezarlarda dikkat etmeniz gerekenler

Kazı yerinden çıkan hiç bir hayvana zarar verilmemesi gerektiğini unutmayın. Tek bir böcek dahi olsa incitmeden yavaşça dışarı atılmalıdır. Kazı bölgesinde takva sahibi birininde olmasına dikkat edin. Onun okuyacağı dualar sizi bazı sıkıntılardan kurtarabilir.

Kazı yaparken telaşlanmayın; sakin olmaya çalışın. Gece kazı yapmayın, gece kazılarında çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. En iyisi mesai saatleri içinde kazı yapmaktır.

Kazıya başlamadan önce orada define olup olmadığından emin olun. Dedektör yada gpr yeraltı radarlarından destek alın. Kulaktan dolma bilgilerle paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın.

Alt resimlerde tümülüs planı ve giriş kapısı örneklerini görebilirsiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret303348
Site Haritası