• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Papaz Parası Nerede Olur

Papaz parası papaz mahzeninde olur, Papaz mahzeni ise kilisenin yakınlarında yada altında olur. Neresinde olduğunu bilmek için kilisenin hangi mimari yapıda olduğunu bilmek gerekir. Mesela haç planlı kiliselerde papaz mahzeni çoğunlukla kilisenin altındadır.

Üst resme bakın papazın elinde anahtar var, işte bu gizli odanın anahtarıdır. Tüm eşyalar bu odadadır, odaya papazdan başka kimse giremez. Sizde giremezsiniz çünkü tılsımlıdır. Hocaların bu tılsımı çözüp çözemeyeceği konusunda pek fikrim yok, fakat ciddi bir papaz bu odaya girebilir.

  • Kilise içinde yada çevresinde resimdeki gibi anahtar işareti görürseniz bu kilisede mükemmel bi oda olduğunu anlamış olursunuz. Anahtar kayaya oyma kabartma yapılmış şekilde olabilir, ayrıca duvarlarda alçıyla yapılmış resimde olabilir.

Diğer planlara gelince; Bazika planlı kilisenin altına bakmak doğru olmayabilir. Ermeni kiliseleri genelde bazika formunda inşa edilmiştir. Bazika planlı kiliselerde dış alanda düzlükte mahzen aranmalıdır. Yada kilise bahçesinde aranmalıdır.

Şapel planlarda durum farklıdır. Şapel dediğimiz kilisenin en küçük fomlarından bir tanesidir. Şapelde kilisenin altıda yanına ve arka tarafına bakmak gerekebilir.

 

Katedral ve manastırlar çok büyüktür. Orada papaz parası aramanız pek mümkün değildir, o sebepten dolayı yazmıyorum.

Papaz parasını papazın evinde aramak doğru olmaz çünkü papazın evinde para olmaz. Paralar genelde kilise içi yada mahzeninde olur. Aslına bakılırsa papaz parası diye bişey yoktur tüm bu paralar kiliseye yapılan yardımlarla toparlanmış paralardır. Paralarda kilise içinde yada dış mekandaki mahzenlerde olur.

Mağaralara yapılan ibadet evlerinde papaz için ayrılan yerler vardır. En dip sağda baş papazın mezarı vardır. Kiliseye ait değerli eşyalarda yine buradadır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret296638
Site Haritası