• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Sahte ve Gerçek Sikkeyi Birbirinden Ayırma

Sahte ve Gerçek Sikkeyi Birbirinden Ayırma

Son yıllarda yaygın olarak görünen sahte sikkeleri anlamanız için böyle bir konu hazırlama gereği duyduk. Bu konuyu iyi anlarsanız sizi sahtekarları tespit etmede uzman yapabiliriz. Bunun için bazı temel bilgilere ihtiyacımız olacak.

Bunların başında boyut, çap, kalınlık, metal bileşimi ve özgül ağırlık gelir.

Ağırlık

Orijinal antik sikkelerin çoğu, belirli ağırlık standartlarına yapıştırılmıştır. Beklenen standarda göre çok ağır veya hafif bir madeni para muhtemelen sahtedir. Madeni paranın ağırlığını ölçmek için 0,01 gram içinde hassas bir ölçek kullanın. Sonuçlarınızı orijinal madeni paranın sonuçlarıyla karşılaştırın.

Sahtekarların doğru ağırlığı biliyor ve buna uygun sikkeler basmış olacağını unutmayın.   Örnek, tipik aralığın 16.60 ila 17.3 gram  Atina tetradrahmileridir. 

Boyut

Antik paralar belirli boyut ve ağırlık standartlarına göre basıldı, çok azı buna uymadı. Bir madeni paranın boyutu veya ağırlığı araştırılmalıdır. 

Yakından İnceleyin

Son olarak, yüksek güçlü bir büyüteç veya stereo mikroskopla madeni parayı inceleyin. Madeni parada bulunması gereken darphane işaretini inceleyin. Bazı sahtekarların bastığı paralar üst düzey numismatikçileri bile kandırdığını unutmayın.

Alt resme iyi bakın bu paraların biri sahte diğeri gerçek, neredeyse aynı.

Sahte ve Gerçek Sikkeyi Birbirinden Ayırma

Diğer sahte paralar aşağıda listelenmiştir, gördüğünüz gibi gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansızdır. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret296638
Site Haritası