• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Büyü Var mıdır ?

Definede Büyü Var mıdır ?Define zamanında toprak altına gömülerek saklanmış altın, değerli metaller ya da hazine anlamına gelmektedir. Bu işle uğraşan kişiler saklanan defineyi bulup zengin olma hayalleri peşinde olurlar. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de define arama çalışmaları oldukça zahmetli ve yorucu bir süreç olmaktadır. Kazı çalışmalarına başlamadan önce define aranacak yerlerle ilgili tarihi bilgilerin edinilmesi, hangi tarihte hangi medeniyetler nerelerde yaşamış, gömülen hazinelerin nerelere gömülmüş ve ne gibi izler bırakılmış olabileceği konusunda oldukça kapsamlı bir çalışma yapılması gereklidir. Bu şekilde yeterli donanım ve bilgiler ışığında kazı çalışmaları daha da kolaylaşmaktadır. Bazen definecilikte büyü var mıdır gibi çeşitli söylentiler de konuşulmakta olup define avcılığı yapacak kişilerin bu konuda da bilgi sahibi olması ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir.

 

Define Arama Yöntemleri ve İşaretleri
Tecrübeler doğrultusunda definelerin bulunduğu yerler için öngörüler arasında tarihi çeşmelerin etrafı, dayanıklı ağaçların ve kayaların çevresi, evlerin yakınlarındaki kuyular özellikle incelenmesi gereken yerlerden olup daha önce bu gibi yerlerde değerli eşyalar bulunduğu da olmuştur. Ayrıca yer altına gömülen şeyler zamanla gaz oluşturur ve zayıf toprak çatlaklarından sızarlar bu da define arayıcıları için önemli ipuçlarındandır. Bunların yanında bırakılan gömüler için kayalara ve taşlara yapılan işaretlerin, define gömülürken bırakılan izlerin bilinmesi ve araştırılması gereklidir. Bu izler define arama sırasında gerekli ipuçlarını vererek ve define meraklılarını yönlendirmek, definecilikte büyü var mıdır gibi soruları aydınlatmak için de yardımcı olmaktadır.
Harita olmadan arama yapan kişiler bu izler sayesinde nesiller hakkında bilgi toplamakta ve defineyi bulmaya çalışmaktadır. Definecilikte büyü var mıdır sorusu için de bazı işaretlerden tehlike olduğu anlaşılabileceği söylenmektedir. Peki define işaretleri nelerdir, gömüler içi ne gibi izler bırakılmıştır?
Örneğin göz işareti definenin yönünü gösteren işaretlerden biridir. Gözün hangi yöne baktığı incelenerek definenin yönü bulunabilir.
Diğer bir işaret karaca işaretidir. Çizilen karaca şeklinin etrafında defineye dair izler bulunmakta anlamına gelir.
Güneş işareti ise definenin bulunduğu yerin az ya da çok güneş alacağının habercisidir.
Bunlardan başka merdiven, koç, halka işareti, zincir, el işareti, vb gibi olmak üzere çeşitli şekiller bulunmaktadır.

Definenin Tılsımlı Olması
Define arama çalışmaları sanıldığı gibi kolay olmamakla birlikte define avına çıkmadan önce bazı toplumların tarihini araştırmak gereklidir. Ülkemizdeki definelerin uzun yıllar boyunca bulunamamasının nedenleri arasında definecilikte büyü var mıdır, definelerin tılsımlı olmasının etkisi var mı diye akıllarda soru işaretleri bulunmaktadır. Savaş hali gibi zor zamanlarda kaçan halk savaş sonrasında dönüp hazinelerini gömdükleri yerden geri alacaklarını düşünmüş fakat dönememe durumu olursa diye de hazinelerini büyülemiş olabilecekleri söylenmektedir.
Gömülen definelerin bir çoğunun tılsımlı olduğu söylenmekte olup bu durumun kazı esnasında da anlaşılabileceğinden bahsedilmektedir. Definecilikte büyü var mıdır sorusu define avcılarının hep aklında olan bir sorudur. Bu konuda tecrübeli kişilerin söylediklerine göre kimi zaman kazı yaparken baltanın sapının kırılması ya da nedensiz yere iki kişi arasında çıkan kavga gibi durumlar yaşanırsa bu definenin tılsımlı olduğuna işaret edebilmekte olduğu için dikkat edilmesi gereklidir. Oldukça da ürkütücü olan bu durum için işin ehli kişilerden yardım almak ve tılsımın olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Eğer tılsımlı olduğu söylenirse o tılsım çözülene kadar kazı işinden uzak durulması tavsiye edilir. Bu durum öğrenilmeden çalışmaya başlanırsa kazı esnasında ürkütücü olaylar yaşanabileceği ve define avcılarının dikkat etmeleri önerilmektedir. Bu nedenle de bu gibi durumlarda kazıya devam etmek için ısrarcı olunmaması tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Define Kanunu başlıklı makalemizde define arama izni, define arama şartları ve define kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret296640
Site Haritası