• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 definede Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Paylaştıklarımız fotolarda diğer bilgili arkadaşların paylaşımları sizler için paylaştık.

Tünel ile ulaşılan sandık demek. Lüzumlu kıymetli demek. 4 kollu olanı maden ocağını kireç kuyusunu simgeler. 4 kollu ve 5 kollu yan yana olunca. Tünel ile ulaşılan sandık , işlenmiş maden anlamına gelir. Büyük bir V işareti içinde 4 kollu ve 5 kollu yan yana olursa . Tepede tünel ile ulaşılan kıymetli sandık işlenmiş maden demek. Kişisel algılama eğğmeği yenmiş diyince acaba dedim biz hamam da boşuna mı terledik yıllarca dedim yok boşuna ter atmamışız. Memleket Mersin mı yoksa yaş 33 mü ?

öyle düşününce daha heycanlı oluyor tabi. Tüneller, sandıklar, içleri işlenmiş madenler offffffffff. Gözleri kamaşıyo insanın. İşin görünen kısmı tahrip edilmiş binlerce yıldır kurcalanmış bi kaç mezar bi kaç niş…

Etiket at göremiyorum sonra yazdım cevap vermedi diyorlar. Gülnar ın niş leri meşhur dur birde cuburcuları. Bende Mersin Göktürk lüyüm. Mersinli isen Kurban da orda olacağım. Bardat da 2 tane niş var açmaya geleceğim . Sende gel misafirim ol diyecektim o yüzden sordum.

Hoşbuldum ustam. Sağol varol. Hayırlı olsun konu. Rast gelsin inşallah. 5 kollunun yanındaki murç a serçe parmağını soktuğunda parmağın ilk boğum u girecek derinlikte ise malzeme derinde ama yakındadır. Niş ler oymalar eski 5 kollu yeni Ermeni işi. Başka fotoğraflar var mı ? Kuyu var mı yada kuyuya benzer ama derin olmayan bir kısmı toprak üstünde kalan bir yapı. Örme olur ateş tuğlası ile.

Sağolasın Ustam, Geçen sene buradaydım, Şu an İstanbul’dayım. Açtığım 3 konu da bacanağımın arazisinin içinde ve etrafında ceryan ediyor.bu son açtığım konu günceldir yeni fotolardır. 5 kolun yanındaki ufak murça serçe parmak boğumu giriyor ustam.5 kolun etrafında kuyu vb. araştıracağım tespit olursa foto eklerim ustam.

Fakat bahsettiğin kuyu benzeri tipte 2 yada 3 tane olduğunu bildiğim yamacın zemine temas eden yerine yakın yerde bizzat gördüm ustam.içi toprak dolu idi ağzı açıktaydı bitek, takriben 2-3 metre derinlikte.İlgin olan kuyuyu buldugumda bakmaya gittigimde o kurak yerde kuyunun ağzında beni kurbağanın karşılamasıydı. Arkamı döndüm tekrar gittiğimde kaybolmuştu 

Herneyse ustam kuyunun olduğu yamacın fotosu mevcut fakat kuyu fotosu yok ama eklerim onuda istersen.

Eklediğim fotolardaki Göğsünde haç işareti olan Baykuşa benzettiğimiz yamacın zemine doğru bittiği yerde kuyular ustam.

Dip Not : 5 kollu ile baykuş aynı bölge çapraz karşılıklı iki ayrı yamaçtalar.

Usta paylaştığın bu iki fotoğrafta yaşam alanı var gibi duruyor. İlk paylaştığın fotoğrafların arasında kullanım amaçlı yapılan dibekler var kanallı. Enteresan bir yer . Etraflıca heryeri görmek gerek.

Değerli ustam işaret bana sanki kola şişesi oturtulup beton atılmış gibi geldi kenarlarındaki harç eski değil gibi geldi.

usta, ilginç bir yaklaşım, sagolasin. Fakat şu sorular geliyor kafama, hangi rahatsız ne amaçla , kimsenin olmadığı bir tepeye böyle birsey icin uğraşsın, ayrıca 5 kolda birbirinden bağımsız olculerde gibi. yani bir kalıptan cimmiş gibi durmuyor kollar nizami değil. ayrıca yanında ufak bi oyma murç var. Birde kola vs. gibi pet siselerin hepsi 4 ayakli degilmi ?

Bana da bu kadar zengin bir yaşam yerinden ekmek çıkar gibime geliyor. Tabiki Nasip..

Manzara çok güzele benziyor. Uful uful havadar. Vardır elbet yatan birileri.

Araziyi gözle okuma konusunda hiç iddialı değilim. Böyle yerlerde zirvelerde soluklanıp sinyal aramak isterdim. Ama en yakın görüntü de oradaki dairemsi dizilim yapay mı gidip bi bakardım.

Ustam, önerin için sağol, Bende merak uyandıran yer ise aşağıdaki görselde işaretledim. Girişe benziyen yer ve üstündeki düzlük ilgi çekici.

Alan çok güzel, hafriyat kalıntıların var. O yay yapmış kısım kanal mı seki mi ?

Anında görüntü sorunca şak diye foto bravo tebrik ederim. Daha önce çalışma yapılmış üstelik barbarca. Çanağı kırmaya çalışmışlar. Kayalığı karşına alınca sol uç kısmı kırmışlar. Eger kayanın etrafında açılmış mezar yoksa muvaffak olamamışlardır. Tam olarak yoğunlaşman gereken yer burası. Devamında ne yapacaksın? Nasıl ilerleyeceksin?

Azı gitmiş çoğu kalmış bir yer , çok ekmek çıkar buradan, iyi bir usta ile.

Definecilerin bilinçsizce dağıttıkları oynadıkları yerler birçok arkadaş tarafından alınan alınmış diyip ilgilenmeye tenezzül edilmiyor. Şahsen bu yaklaşımın doğru olmadığı kanaatindeyim. Hangimiz çalışma yaptığımız heryerden elimiz dolu döndük ? İşte bu sorunun cevabı çalışma yapılmış 100 yerin yalnızca 1 yada 2 tanesinin sonuca ulaşılmış olduğuna götürüyor bizi…. Kardeş mideni bulandirma alan çok güzel. Umarım muvaffak olursun….

bu konuyu inceler iken dikkatimi çekti sevgili ustalarımız gerekenleri söylemişler zaten sağ olsunlar.
Ben sadece şunu öğrenmek istiyor idim. 1 numaralı resim ile 2. resimdeki yerin arası ne kadar.
Sevgili ustam tabiki buradaki durumu siz yakınen görmüşsünüzdür. Bu ikinci resimdeki yerde açılmış bir yer varmı. Lakin bu yer öyle basit bir yere banzemiyor bu bir mağara gibi yer olmalı ve ağzındaki kapalı kaya kaydırılarak yada sürgülü olabilir. Birde hatırlıyor iseniz en son resimdeki küçük kanalın hangi işaretli yere yada açılmış bir yere yakın olduğunu rica etsem resimlerden gösterir iseniz memnun olurum. Burada en büyük iş 2. resmin olduğu yerdedir.

Karşılıklı iki zirve ustam.Takriben1-2 km aradaki tarlalar. Baykuşun olduğu yerde açılan hiçbir yer yok ustam.Fakat şöyle bir gariplik var baykuşa çıkıp yaklaştığınızda düz duvar oluyor.Aşağıya indiğinizde tekrar size bakıyor.Ya biz yerini karıştırdık. Yada bir tuhaflık var.

Evet bende sizden bu cevabı beklemiş idim. Size sormamın nedeni iilk resi dediğim yerdeki işaretin bir kapalı yer varmasi idi . Lakin orada değilde sizinde dediğiniz gibi karşısında olacağı yönünde idi . Sağ olasınız sizde cevabınızda bunu teyit ettiniz. Şimdi sevgili kardeşim o baykuş dediğiniz yerde çok güzel bir mezar olmalı. Emareler zaten bunu söylüyor. Belkide fazlası var mezarların. Ve kalitelidir.Bu baykuşun güneyine iyi bak o taraftaki yarıklar lahitlerin habercisidir.
Basamak gibi yerleri iyi kontrol et es geçme. Yine söylüyorum yer kapalıda ya kaydırılarak açılacak bir kapak yada sürgülü kapak. Baykuşun karanlık yerlerini bul.

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

Önemli İşaretler, Yonca, Mihraplar ve Oymalar

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret296639
Site Haritası