• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definecilikte Havalandırma Delikleri

1- Tümülüs, höyük yada kilise mahzenlerindeki papaz mezarlarında havalandırma delikleri olur. Bunlar aslında havalandırma deliği değildir. Ölen kişinin ruhu göğe çıkıp inmesi için yapılmış delikler. İnançla alakalıdır. Ruh ara sıra göğe çıkıp ineceği için giriş çıkışta zorluk çekmesin diye delik yapılır. Bu çoğu statü yüksek mezarlarda olur.

2- Bazı mahzenlere yılda 2-3 defa giriş çıkışlar yapılır. Mahzen havasız kaldığı için karbondioksit oluşturur. İçeride oksijen kıtlığı olunca giren kişiye sıkıntı yapar. İşte bu tip mahzenlere gerçekten havalandırma deliği yapılır. Ki ilerleyen zamanda girdiğimizde zehirlenmeyelim. Buda en çok kilise mahzenlerinde olur. Hatta tüm kilise mahzenlerinde vardır. Çünkü kilise mahzenleri sık sık giriş çıkışlar yapılan mahzenlerdir.

 

Kısaca anlatmak gerekirse definecileri ilgilendiren 2 çeşit havalandırma deliği vardır. Biri gerçekten havalandırma deliği diğeri ruhların giriş çıkış yapması için yapılan delikler.

Definecileri daha az ilgilendiren havalandırma delikleri ise mağaraları yaşam için elverişli hale getirmek için yapılan havalandırma delikleridir. İçeride oksijen sirkülasyon olması için yapılan delikler açılır bunlarda gerçek havalandırma delikleridir.

Yine Eşkiyalar ganimetlerini sakladıkları mahzenlere havalandırma delikleri yapar. bunlarda aynı mantıktır. İlerleyen zamanda yeni soygunlar yapacak, yeni ganimetler elde edecek, kendisine ait mahzene tekrar girecektir. Zehirlenmemek için burayada havalandırma deliği yapar.

kaynak; Define anlamı menderes

definede havalandırma ne anlama gelir


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret298712
Site Haritası