• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Kayada oyma İşaretleri Anlamları

Kayada oyma İşaretleri Anlamları

Her definecinin karşılaştığı işarettir yuvarlak oymalar, çoğu mezar işaretidir, aslında mezarını bulması çok kolaydır, tabi bu biraz tecrübe ister, işi öğrenen herkes karşılaştığı 5 yuvarlak oymanın birinde mezarı mutlaka bulur. dikkatli baktığınızda oymaların bir tarafı biraz esik olur, daha çukurdur, kayanın orası biraz daha fazlaca tıraşlanmıştır hemen o yöne bakarsın ondan sonraki iş toprak yapısını incelemektir

Toprak yapısı yer şekilleri
Aslına bakılırsa mezar bulmanın en kolay yolu topraktan anlamaktan geçer, biyer vardır hafif şiştir ve oranın toprağı kazılıp tekrar doldurulduğu bellidir, işi bilen adam hemen anlar, birde tam öbekleri vardır onlarda iyidir onlarada bakarsın. kazılıp tekrar doldurulan toprak kestane rengi gibi boz durur, eğer araştıma yaptığınız toprak kahverengi yada kırmızı topraksa burada yine fark olur kazılıp tekrar doldurulan toprak diğer taraftan mutlaka farklıdır.

Çevrede kaya varsa hafifçe göz atın eğer kaya mezar yapmaya müsait değilse kaya aralarına çok dikkat etmeyin hemen yanlardaki toprak zemine odaklanın, yere saplanmış yarısı dışarıda yarısı içerine olan parça kayalardan pek hayır gelmez düze çıkın düz alanda toprak zemine yoğunlaşın.

Oyma Yönleri
Oymalara su doldurarak yön bulmak en kolayıdır, suyu doldur nereden taşar akmaya başlarsa yön o taraftır. yönü bulduğunuzda mesafeyide bulmak lazım bu biraz zordur suyun taşıp toprağa düştüğü yerden başlayıp metrelerce ileriye bakabilirsiniz.

Öyle biyere denk geldinizki her yer oyma işte burası mezarlık alanıdır burada çok mezar vardır bunlar genelde fakir mezarıdır, ortalama 1 metre derinlikte çukur kazılıp içine ceset yerleştirildikten sonra üzeri kapatılır bunlarda çok fazla ölü eşyasıda yoktur, cesetlerin çoğu insanın ana rahminde duruş şeklindeki gibi koyulur, yani ana karnında nasılsa topraktada aynıdır.

roma ve bizanas oyma işaretlerinde mezar çok zaman dağın doğu tarafında olur, mezarlarda dağdan hafif sallandıktan sonra tam eteğe inmeden biraz yukarıdadır, giriş yönleride yine aynı şekilde doğu taraftır, hem güneye hemde kuzeye doğru gidip gelin bu boşda onlarca mezara rastlamak mümkündür, zaten çoğuda açılmış mezarlardır, buralarda birde istavroz varsa mezarın yakınındasın demektir.

Her bir yuvarlak oyma bir mezarı temsil eder eğer kayada yuvarlak oyma fazlaysa burada birden fazla mezar vardır, yuvarlağın biri anaçsa yani büyükçe duruyorsa bunun mezarıda büyüktür, yanlarındaki küçüklerde aynı ailenin küçük bireyleridir.

Bazı oymalar vardır deve gibi mezarı olur bazılarının uyduruktur, oymaya bakarak mezarın hangi statüde olduğunu anlamak biraz zordur ama çoğu kendini belli eder, eğer dikkatle oyulmuş simetrik bi şekilde yapılmışsa bunun mezarıda iyidir, aslına bakılırsa mezarların oymaları tam yuvarlak değildir biraz yanlara kayıktır tam simetrik olanlara kuyu işareti derin yakınlara bakın su kuyusu vardır.


resme iyi bakın, bir oyma ne tarafa yön verir bu resmi çizerek anlatmaya çalıştım, gördüğünüz gibi yön kayanın esik tarafında, şimdi bu oymaya su doldursan nereden taşar toprağa düzer baktığınızda hemen anlarsınız. Verdiğim yön belli ama mesafe belli değil, bakın buradaki mezar kayanın hemen önünde olabilir 100 metre ileridede olabilir, şimdi 100 metre olması çok nadirdir binde bir ama 50 metreye kadar dikkate alın.

resimdekide aynı, bu iki resim size ne anlatmak istediğime güzel örnektir, bu oymada kayanın kenarına yapılmış hemen aşağıya yön vermiş, çoğu oymalar kaya kenarına yapılır bazıları yam göbeğe, tam göbeğe yapılanında mutlaka bir tarafı esiktir.

Bazı kayalar vardır üzeri oymadan geçilmez onların mezarları kenara yakın olan oyma tarafındadır, yani şöyle kayaya iyi bak en kenarlarına bak, kezara en yakın oyma hangisiyse yön o taraftır, bunada bir örnek bulmalıyım yoksa karıştıracaksınız. Başın aşağı resme en kenarlardaki oymalara sırtını ver karşına bak. işte yön burasıdır. mesela üstteki resmin bi ton mezarı var onlarıda bilin.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret296643
Site Haritası