• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Kanatlı Nike

Kanatlı Nike

Bu heykel , zafer tanrıçası olarak bilinen Nike adlı Yunan tanrıçalarından biridir. 1863’te Ege Denizi’ndeki Semadirek adasında bulundu. Helenistik sanatın en ünlü eserlerinden biri kuşkusuz Semadirek Nine’sidir. Heykel 2.75 metre yüksekliğindedir.

 

Louvre’un dünyanın en çarpıcı sanat koleksiyonlarından birine sahip olduğu bir sır değil. Mona Lisa’ya ve Michelangelo Galerisi’ne ek olarak; ana müze antikalarıyla, Büyük Sfenks’i içeren değerli taşlarıyla, Venus de Milo ve Semadirek Kanatlı Zaferi ile diğer müzeleri gölgede bırakmıştır.

Kanatlı Zafer Heykeli veya Kanatlı Zafer Anıtı, Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’nin MÖ 3. yüzyıldan kalma mermer heykelidir. Semadirek Kanatlı Zaferi veya Semadirekli Nike olarak anılan heykel 1884 yılından beri Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Helen döneminin en önemli ve güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen heykelin, heykel sanatı başta olmak üzere Batı sanatını önemli oranda etkilediği düşünülmektedir. Zamanında Semadirek Tapınak Kompleksinde yer alan ve bu kompleksin önemli bir parçasını oluşturan heykel 1863 yılında Ege Denizindeki Semadirek adasında heykelin parçaları keşfedilmiştir.

Kanatlı Nike


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret298496
Site Haritası