• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Halka İşaretin Anlamı Nedir ? (2)

Definede Halka İşaretin Anlamı Nedir ? (2)

Halka işareti birbirlerinden farklıdır, kayada oyma halka tuzak olabilir, çakılı halka yüklü miktarda paranın habercisidir. gemi halkaları ise bölgenin krokisi gibidir halka paraları genelde som altındır.

1- Halka demir kazıkta çakılıysa halka büyüklüğü 1 karış olmalıdır. Bu halkanın önünde koltuk taşına benzer oturmalı taş olacaktır, oturmalı taşın 30 adım altında bir istavroz, istavrozun uzun kanadında bakın şelaleyi görürsünüz hakikat şelalededir.

2- Demir halka varsa bu halkalı kayaya sırtımızı dayarsak baktığımız istikametten patika yola ineriz, Bu yolu da kesen bir yol vardır. Yolu sağdan ayrılır. Önümüze dere gelir bu derenin adı eşkiya deresidir, Dereden geçerek karşıya ve halka hizasından büyük bir kara su gelir. Bu derede pek çok nişanlar vardır. bu dere  kroki gibidir kıymeti çoktur toplam malı  3 okka som altındandır.

3- Halka bir sağa bir sola yatacak şekilde gözlük gibi ssaslı bir vaziyetteyse, halka plan ile yapılmıştır. Halkanın içinde emaneti vardır. Bu halkadan bu bölgede başta yoktur.Daha aşağıda oturak taşı ve koltukta halkalı kayanın bir sağında bir solunda bir boğaz vardır. Boğaz içinde ayakta içilecek bir pınar var, pınar taşa oyulmuştur.Su göbek hizasındadır, Çeşmenin üst tarafında 17 adımda mermer taş olup kazan taşın altındadır. parası 7 çeşittir 92 okkadır.

 

Halka Diğer Anlamları: Tek halka, gömünün düz arazide toprak altına saklanıldığını ifade edebilir. İşarete göre düzlük alanda araştırma yapmalısınız. Birbirine geçmiş halkalar ise, tehlike anlamını taşıyabilir ve 1 km alana kadar olan yığmalarıda ifade edebilmektedir. Toprak altında halka sayısınca oda veya mahzen olabilir. Birbirine geçmiş halkalar, odalardan birbirlerine geçiş olduğunu anlamınıda ifade edebilir. Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilir-siniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret298501
Site Haritası