• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definelerde Yonca İşareti Ne Anlama Gelir ?

Definelerde Yonca İşareti Ne Anlama Gelir ?

 

Definelerde Yonca İşareti

Definelerde yonca işareti Antik dönemlerin toplayıcılık ifade eden sembollerinden birisidir. Dış çevreden ana noktaya doğru bir gidişin (toplanmanın) ifadesini bu sembolde görmek mümkündür.

Yonca işareti kutsal bir alanın ifadesi olduğu için ortadaki yuvarlak papaz, kral anlamında bir idareci makamın betimlenmesidir. Dış çevreden lçe doğru dikey verilen çizgilerle sembolize edilen düşünce ise kutsal mekâna bir yönelişin bir unsuru olarak kabul edilmelidir.

Bu tür yerler tapınak, kilise veya halka duyuruların yapıldığı meydanlar, agora gibi mekânlar olabilir.

Yonca sembolü diğer çiçek ve halka sembolleri ile sıklıkla karıştırılıyor. Dönemine göre çok farklı anlamlar alabiliyor. Yonca sembolünü sadece burada verilen anlamıyla değil; dörtlü materyallere ait düşüncelerle de bir arada görme anlamıyla da düşünülmelidir.

Örneğin: Dört mezhep (Katolik, Prıotestan, Evangeliş ve Ortodoks) gibi Dört tabiat unsuru (Ateş, su, hava ve toprak) gibi. Burada belirtilen dörtlü düşüncelerin geometrik bir sembol olan kare ve dikdörtgen oymalarla olan ilişkilerini de göz önünde tutulmalıdır.

Yonca işareti, arazilerde de görülebilir. Hatta kuşbakışı gözlemlerde, birden çok kayanın oluşturduğu bir bütünlük halinde bile olabilir. Ne kadar heybetliyse, alınacak hediye de o derece büyük olacaktır. Yığma ya da tümülüs varlığına işaret olabilir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret303362
Site Haritası