• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Gemi İşareti ve Anlamı Nedir?

Definede Gemi İşareti ve Anlamı Nedir?

 

 

 

Definede Gemi İşareti ve Anlamı Nedir?

Define işaretlerinden biri olan gemi işareti akar bir suyun, göl veya deniz ortamının bir sembolüdür. Definecilik literatüründe bazıları için çok önemli bir anlamı vardır. Gemi motifi kural olarak yüksek alanlara yapılmaz, daha düşük yerlere yapılır. Mutlaka yer seviyesinin düşük olduğu mekânlarda işlenmiştir. Gemi resmi zannedilen bazı sembollerin kilise motifi olduğunu unutmamalı. Bu nedenle gemi motifi iyi analiz edilmelidir.
Gerçekten bir gemi işareti ile karşılaşıldığında, kırık kısımlara dikkat edilmeli. Kırık olan parça bölünmüş ve sona ermiş bir hayatın antik dönemlere ait olan bir çeşit anlatımıdır. Bu husus yüksek değerlere ulaşan bir armağanın büyük bir işareti olarak yorumlanır.
Bu sembolün esasen ayı ve benzerlerinde işlenen mantıkla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bütünden teke doğru bir gidiş şeklinde çözümleme yapılmalıdır. Nasıl ki topal ayıda kesik (kopuk) olan ayak parçası aranıyorsa burada da aranacak olan bir parça vardır mantığıyla gemi motifleri çizilmiştir.

Gemi işareti Çözümü

 

Gemilerde noksan olan parça ise “Kırık Baca” veya “Kırık Direk” tir. Geminin ister bacası veya ister direği olsun; hangi parçayı ele alırsak alalım daima geminin üst bölgesindeki bir parçaya dikkatimizi yoğunlaştırmalıyız. Yani baca ve direk bir geminin en üst noktalarının parçasıdır. Öyle ise aranacak kırık ve noksan olan parça da gemi resminin çizildiği noktadan yukarı bölgelerde ve muhtemelen kırılmış olarak gösterilen direk ya da baca istikametinde olacaktır. Kırık parçanın ifade ettiği yöne dikkat etmeliyiz.

Kırık parçanın ifade ettiği bölgelerde bir emare varsa bu da büyük olasılıkla gemiye benzetilmiş bir taş veya kaya parçası olur. İç yapısı geminin suda görünmeyen balıksırtı yapısının tam tersinin işlendiği bir mağara içi olabilir.

 

Hangi durum olursa olsu gemi sembolünün bulunduğu yerdeki para, yukarıdan doldurma sistemiyle konulmuştur. Alt yüzeyde ise bir kapak taşı bulunmalıdır. Bu taş horasanla çok güzel bir biçimde saklanmış olabilir. Önemli olan bu kapak taşının bulunmasıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret298709
Site Haritası