• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Sunak İşareti Ne Anama Gelir ?

Definede Sunak İşareti Ne Anama Gelir ?


Definede Sunak İşareti Ne Anama Gelir ?

 

Defineciyi yoran, umutlandıran peşinden koşturtan kaya figürlerinden biride sunaklardır. Sunaklar bir çok şekilde karşımıza çıkar. Biz bunları iki gruptan inceleyecek olursak:

  1. Toplumların önemli günlerinden tapındıkları tanrılarına muhtelif eşyaları hediye etmek. Böylece işlerinin rast gideceklerine inanılırdı.

  2. Mezar sunakları: Bunlar kendisini çok çeşitli şekillerde ortaya çıkarmıştır. Sevdiği saygı duyduğu birinin ölmesi ile bu sunaklar oluşmaya başlamıştır. Buradaki amaç ölüye muhtelif şeyler sunmaktır. Bunlar, su, yiyecek, para, ufak heykeller, ateş yakmalar gibi kendisini göstermiştir.

Normal mezar sunakları iki şekilde olur. Bunlar, mezara yakın ana kayaya oyulmuş yuvarlak, kare dikdörtgen gibi geometrik şekilde oluşmaktadır. İkincisi ise mezarların üzerine yanlarına yani uygun bir yerinden açılan baca şeklindedir. Mezar üzerine açılan bir baca şeklinde de olabilir. Buradan ölüye muhtelif şeyler ikram etmek amacını gütmüşlerdir.

Sunaklar define işareti olarak yorumlanmazlar. Fakat o alanda mezar, eski kalıntı ve diğer antik bölgelerin işareti olarak değerlendirilmelilerdir.

Sunak işareti olan yerlerde, dedektör ile derin arama analizleri yaparak hediyelere ulaşma ihtimali vardır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret298491
Site Haritası