• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Ermeni ve Rum Definleri

Ermeni ve Rum Definleri

Rum define haritaları ve ermeni define haritaları özellikle Ülkemizde çokça bulunan haritalardır. Bu haritalar  genelde Osmanlı dönemi  haritalardır, harita yapımında kullanılan kağıdın cinsini incelerseniz haritanın Osmanlı dönemi olduğunu kolayca anlarsınız.

Rum ve Ermeniler Anadolu’dan göç etmek zorunda kaldıklarında genelde can kaygısı ile acilen tüm servetlerini altına çevirmişler ve bunu ileride tekrar gelebilirlerse kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlardır. Kimi rum ve ermeni defineleri, define haritası ile kayıt altına alınmış ve sahiplerinin büyük bölümü bir daha göç ettikleri topraklarına dönememişlerdir. Bunun yanında daha eskilere dayanan Rum ve Ermeni gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur. Rum ve Ermeni definelerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı Dönemi, Pontus Rum Devleti, Ermeni Krallığı, ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü burası ermeni köyüydü şeklinde bilgiye sahiptirler. elinizde harita varsa haritaya bakarak gömünün tam tarihini kestirmek mümkündür.

Rum altınları genelde Rum evlerine saklanmıştır. Evlerin sahipleri Gömüyü genelde Ya evin bahçesine yada ev içerisinde kuyu açarak gizli bölmelere saklama alışkanlığına sahiptir. rum evlerindeki temeller çok önemlidir, temel taşları arasında kesme olanlar varsa işte size gömü noktası.  Rumların yaşadığı yerlere yakınsanız bu tür definelerin belki de üstünde oturuyor olabilirsiniz. O nedenle öncelikle bulunduğunuz evin tarihini bir araştırılması gerekir.

Ermeni altınları ise evlere saklanmaktan ziyade açık arazide gömülü vaziyette bulunuyor. Özellikle Kars ve Van, Adana, Tarsus, Hatay, Kayseri gibi eskiden Ermenilerin yoğun yaşadığı yerlerde ermeni defineleri bulmak pekala mümkündür. Özellikle Adana Hatay ve Gaziantep bölgelerinde Tehcirden önce Ermenilerin altınlarını evlerinin avlusuna yada Evin içerisindeki odalardan birine gömdüğüne şahit olmaktayız. Bu hazineleri gömen Ermeni ve Rumların torunlarının turist görünümünde ülkemize gelerek atalarına ait altınları aradıklarına da çok kez şahit olmaktayız.

Dikkat edin gömü zorluğu açısından ermeni gömüleri rumlardan farklıdır, rumlar temel taşları yada ağaçların altına gömerek alınması imkansız şekil verirken ermeniler genelde çok derin olmayan gizli odalara gömü yaparlardı.  Yani rum parası gömülüp üzerine ağaç dikilir ermeni gömdüğünde ağacı üzerine değil yanına diker.

Evlere gelince, ermeni parayı evin muhtelif yerine gömer rumlar ise temel taşını oyup içine yerleştirdikten sonra taşı temele oturtur, bu taşı çıkarsan ev göçer gibi temelin en sağlam taşlarındandır.  ermeni paralarını eşkiyalar kolayca gasp edebilir ama rumlarınkini asla alamaz onlar daha sağlamcıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam126
Toplam Ziyaret303353
Site Haritası