• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 Definede Kare Oyma Ne Anlama Gelir ? 2.ci Yorum

 Kare Oyma Ne Anlama Gelir ?
KARE OYMA:


1-Oymalar genellikle oda işaretidir. Boş odaya rastlanılırsa da mutlaka dolu olanı yanındadır. Boş odanın duvarlarını iyi kontrol etmek ve giriş boşluk sesi aramak gerekir. İkinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate almalı, yoksa meyline doğru araştırma yapılmalıdır. Yani bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar? Suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalışılmalıdır.


2-Kare ve Dikdötrgen her ikisi de kesin define işaretidir. Çevresi uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı ve zor bir gömüdür.3-İki adet oda anlamına gelir. Güney batı yönünde araştırma yoğunlaştırılmalıdır. Odalar oymaya eşit mesafede olmayabilir.
4-Yakınlarda tepe, tümsek, çorak toprak veya çukur aranmalı ve bu bölgede araştırma yapılmalıdır. Zengin insanların mezarlarına da denk gelebilmektedir.
5-Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.
6-Kare-Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise "Yuvarlak sayısı kadar mezar kare veya dikdörtgen ile işaret edilen oda içerisindedir." tarzında bir görüşte yaygındır. Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada (karşıda) ayrıca sıralı ise Lidya mezarlığına işaret olarak bilinir.
7- Zemine paralel kayada küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamı verir. Eğer bir ok işareti de varsa bu mezarın yönünü verir.Yanında X veya + işareti varsa kesin mezardır.
Büyük oymalar 1-3-5-7 gibi tek sayılardadır. Mezar işareti olarak yorumlanır. Kuyu anlamındadır.Hem büyük hem küçük oyuklar bir arada ise aile mezarlığı veya genel mezarlıktır.Zemine dik oymalarda küçük oyuklar mağara işaretidir. 1-2 metre yakınlarda mağara olabilir.Kare oyma mahzen işaretidir. Boşluk tespit eden cihazdan faydalanılır.- Zemine dik kare oyma kral mezarına işarettir.
Aşağıdaki resimler çözülmüş bir dikdörtgen oymayı inceleyelim:
Bölge Adana'nın doğusu olup tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.1-1,5 kilometrekarelik bir alanda bile 4 farklı uygarlığa ait yeraltı kaya mezarı bulunmakta.
Aşağıdaki fotoda 1. ve 2. dikdörtgen arasında 32 cm olup yön doğu-batı'dır ve yanı başındaki mezar doğuya bakmakta.
soldaki dörtgenin derinliği 1,5 cm sağdaki ise 6cm'dir

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret298493
Site Haritası