• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 DefineTV

Arkeolojik Sitlerdeki koruma ve kullanma koşulları 658 sayılı ilke kararında düzenlenmiştir. Anılan ilke kararında 1. , 2. ve 3. Derece arkeolojik sitler ayrı başlıklar altında anlatılmış ve söz konusu yerlerin koruma ve kullanma koşulları maddeler halinde açıklanmıştır.
1- Tümülüs, höyük yada kilise mahzenlerindeki papaz mezarlarında havalandırma delikleri olur. Bunlar aslında havalandırma deliği değildir. Ölen kişinin ruhu göğe çıkıp inmesi için yapılmış delikler. İnançla alakalıdır. Ruh ara sıra göğe çıkıp ineceği için giriş çıkışta zorluk çekmesin diye delik yapılır. Bu çoğu statü yüksek mezarlarda olur.
Her değirmen de define olur diyemeyiz fakat definenin en çok olduğu belirgin noktalar diyebiliriz. Bir kuyu, kilise, köprü gibi definenin sıkça alındığı noktalar neyse değirmenlerde bunlara eş değer define bulunabilecek öne çıkmış define yerleridir.
Kanunsuz kaçak yapılan define arama çalışmalarında yakalanma olasılığını düşünün, meydana gelebilecek kazalar yaralanmalar, ölümler ekibi ve ailesini zor durumda bırakacağından kanunlara riayet etmekte fayda vardır. Bunlar neler olabilir, teker teker inceleyelim.
Günümüzde “kilise” kelimesini kullandığımızda mozaik, ikona, sanat tasfirleri barındıran, çanlı, haçlı binalar gelir aklımıza. Gerçek olan Hıristiyanların ibadet etmek için toplanmalarını sağlayan mabetlere KİLİSE denir. Kiliselerin küçük ölçekli inşa edilenlerine ŞAPEL adı verilir. Bazı kiliselere “BAZİLİKA” ismi verilir. Kilise ile Bazilika arasındaki fark, binanın mimari şeklinden kaynaklanır.
Kurban verme, Ökaristi, vaftiz gibi ayinlerdir. Ayin yapılırken sembolik anlam taşıyan hareketler, nesneler ve işaretlerin tümü liturjiyi oluşturmaktadır. Kilise, vaftizhane, skeuphlakion gibi yapılar; ikona, altar, vaftiz teknesi gibi kilise eşyaları; ekmek, şarap, su, yağ, mum, tütsü gibi nesneler; yağlama, kutsama, haç çıkarmak, yıkama, elle takdis etme, dokunma, öpme, giyinme- soyunma, yeme, tören alayı ile yürüme, yalvarış, diz çökme gibi eylemler gerçekleştirilir.
Kilise mahzenlerini bulmak için önce kilisenin hangi mimari yapıya sahip olduğunu bilmeliyiz. Haç planlı kilise bulursanız mahzeni kilisenin içinde zemin katında arayın bu çok zaman kilise girişindeki kapıda kare oyma vardır, bu oymaya bağlı kanal vardır, kanal ne tarafa devam ediyorsa mahzen o taraftadır. çoğunlukla sol tarafı gösterir çünkü sağda mihrap vardır.
Define olabilecek en önemli yerlerden bir tanesi ’de Kiliselerdir, Kilise denildiği zaman ilk aklımıza gelen tabi ’ki Papaz mezarı ve Kilise eşyalarıdır. Bunların dışında kilisenin bir çok yerinde hediye diye tabir ettiğimiz defineler vardır.
Paylaştıklarımız fotolarda diğer bilgili arkadaşların paylaşımları sizler için paylaştık. Tünel ile ulaşılan sandık demek.
Define işaretlerini çözülmüş ve parası alınmış define işareti olan at işareti
Define İşaretleri Kuş, Define altın, para veya kıymetli eşyaların toprak altıda saklandığı yere verilen addır. Define bir çok şekilde gömü yapılarak saklanır. Ama bazı maddeler zaman geçtikçe gaza dönüşür, altın hariç.
Define işaretleri insan yüzü: Define arayan bir çok insan eski yerleşim yerleri veya tarihi yerleşim yerlerinde bulunun işaretlerin ne anlama geldiğini araştırırlar ve bu işaretlerin bulunduğu yerde işaretlerin anlamına göre çalışmalar yapmaktadır. Define işaretleri arasında önemli olduğu düşünülen insan yüzü yer almaktadır. Define işaretleri insan yüzünün anlamı son zamanlarda fazlasıyla tartışılmaktadır. Kimi bu işaretlerin önemli anlamı olduğunu düşünse de kimileri de hiç önemi olmadığını insanların eski dönemlerde taşa kayaya taşlarla alalade çizdikleri herhangi bir resim olduğunu düşünmektedir. Fakat birçok arkeolojik çalışmalarda insan yüzü bulunan bölgelerde genel olarak define olduğu belirlenmiştir.
 2 
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret296644
Site Haritası