• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 DefineTV

Sarkaç tipik olarak bir ipin veya zincirin ucunda asılı duran bir metal, taş veya kristaldir. Genel olarak, toprağın altındaki gizli suları, mineralleri ve diğer gizli nesneleri bulmak için kullanılır. Kişiye bağlı olarak ip veya zincir uzunluğu yaklaşık 4–5 inç (10,2–12,7 cm) olmalıdır. Bu en sağlıklı kabul edilen ip uzunluk ölçüsüdür. En popüler sarkaçlar, taş sarkaçlardır, bununla beraber metal ve ahşap sarkaçlarda vardır. Taş sarkaçlar sadece yapıldıkları taşların enerjisini içermez, daha geniş kitlelere hitab eder. Metal sarkaçlar genelde pirinç, krom, alüminyum ve çelikten yapılır. Ahşap sarkaçlar ise çeşitli ağaçlardan yapılır.
Ground penetrating radar yani GPR olarak kısaca söylenen cihazlar aynı zamanda georadar, yeraltı radarı, yeryüzü dinleme radarı gibi isimlerle de anılırlar. Bu cihazlar dağılmayan(saçılmayan) elektromanyetik jeofizik teknikleri ile yer altı araştırmalarında, yer altının görüntülenmesi ve karakteristiğini ortaya çıkarmada kullanılır. Kayıp nesnelerin bulunması, çevresel ortamların analizi ve görüntülenmesi, tarım, arkeolojik araştırmalarda, adli araştırmalarda, patlamamış savaş bombalarının bulunmasında, su araştırmaları, madencilik, buz kütlesi araştırmaları, mağara ve tünel bulma, karst tespiti vb konularında çok geniş kullanım alanı vardır.
Altın tozu hakkında duyarsınız bir küp bulduk içinde kömür tozu vardı döktük sonra derki araştırdık bu döktüğümüz altın tozu derler bakın altın tozu küp içinde çıkmaktadır ve anlaşılması çok kolaydır nedeni ise çok ağırdır avucunuza alsanız ağırlığı ve altın tanesini çok kolay hissedersiniz.eğer kömür tozu ile karıştırılmışsa anlaşılmasın diye yine ağırlığında anlarsınz suyun içine koyduğunuzda hemen parlamaya başlar ve suyun dibine çöker.bulan birinin anlatmasına göre toprak almak için kazım yaparken kazmayı vurduğunda bir patlama oluşuyor parlak bir ışık gözleri kamaşıyor hemen yanında bulunan bir kaynağa gidip yüzünü bol su ile yıkıyor.bakıyor bir küp 20 kg civarında bir küpün içinde sarı parlayan bir toz tahlil yaptırıyor 21,8 ayar altın işte böyle arkadaşlar darısı sizlerin başına.
Aşağıda gibi bildiğimiz çubuk gibi tek farkı biraz elektrikle çalışması. Tutma kollarındaki ufak delikler L şeklindeki demirin rahat dönmesi için ve yandaki deliğe takılacak olan telin rahatsız etmemesi için delindi. Bilindiği gibi çubuklar yer altındaki elektriğe gidiyor. Bu ufak deliklere bir buçuk metre boyunda tel bağlanıyor. Bu teller bildiğimiz ışıldaklarda bulunan akülere bağlanıyor. Dikkat edilmesi gereken sağ ele gelecek tutma kolunun + sola gelecek kolun – olması. Aramada ise ne aranacak ise ağzımıza onu alıyoruz.
Definecilikte harita : Eski tarihlerde kavimler tarafından saklanan veya gömülen değerli eşya ve paranın deri, kağıt, taş üzerine bölgenin konumu çizilerek ve bögedeki semboller işlenerek oluşturulan yer belirleme tekniği Haritalar ikiye ayrılır: Birincisi deri ve kağıt çizilerek oluşturulan haritalar nesnenin üzerine tepeler, dereler, köprüler yollar, çeşmeler, semboller ve yönler eklenerek oluşturulmuştur.
DEFİNE ARAMA YÖNETMELİĞİ:Kültür ve Turizm Bakanlığı:Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 27/01/1984Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 18294Amaç Madde 1 : Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirlemektedir.
2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin verilmektedir. Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu müze müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir.
 7 
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret298496
Site Haritası