• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 DefineTV

Eşek üstünde adam varsa elinde asa vardır asayı gösterdiği yere bak muhtemelen karşı tepeyi gösteriyordur para yeri orasıdır.
Türkiye’nin pek çok bölgesinde define arandığı bir gerçek. Çünkü Türkiye’nin coğrafi açıdan konumuna baktığımızda pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını görürüz. Bu kadar fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olması da geçmiş zamanlardan pek çok gömünün kaldığının bir işareti oldu. Peki Türkiye bu kadar fazla gömüyü içinde barındırırken neden tüm defineler bunca zaman bulunamadı?
İzmit'in içinde bulunduğu, eski Yunanlılar la Romalıların «BİTHYNIE Bitinya dedikleri coğrafi bölgenin M.Ö. XII. yüzyıla kadar döne mi karanlıklar içindedir. O kadar ki eski tarihçi ter bile, bize kadar ulaşan olgular üzerinde ya mlmalara, çelişmelere düşmüşlerdir.
Altını değerli yapan en önemli nedeni ise nadir olmasıdır. Korozyona direnci, elektrik iletkenliği, dövülebilirliği ve güzelliğidir. Altının gerçek kökeni Dünya’nın oluşumuyla aynıdır.
Yunanlılar M.Ö. alfabelerinin harflerine sayısal değerler yüklediği pek çok araştırmacılar tarafından kabul edilmiştir. 1: Tek harfin sayısal karşılığı 2: 2 ve daha fazla harflerin bir araya gelerek oluşturulmuş rakamlar, (kardinal sayıların değeri) 3: ağırlık ve ölçü birimlerini belirlemek için
Dünya durdukça duran taşların insan hayatında önemli bir yeri vardır. taşlar tarihe ışık tutan en kalıcı belgelerdir. Özellikle Hristiyanlarda taşlara olan inanç neredeyse tüm yapılarda karşımıza çıkar. Taşı kutsallaştırma ,taş yığınları oluşturma gibi benzer inançlar vardır. Araziye çıktığınızda size göre her taraf taş kayadır fakat içlerinden bazıları vardır sırlarla doludur. Defineciler sırra kadem basmış taşların hangileri olduğunu bilmeden arazide dolaşırsa sonuca ulaşması mümkün değildir.
Dönemin en etkili eşkiyası olarak bilinen volçan voyvodanın heykeli Bulgaristanda dikildi. Bize göre eşkiya bulgarlara göre halk kahramanı olan bu eşkiyanın Ali Bey, Emin Ağa ve Pop martin olmak üzere çok güçlü bir ekibe sahipti.
Definecilerin yaptıkları en büyük hata çoğunlukla hikayelere dayalı define ararlar. En belirgin hikayeler, buradan eşkiya geçmiş, yunanlı burayı sormuş, burada eskiden şu varmış, nenem anlattı, dedem görmüş gibi tamamen kurguya dayalı define avcılığı yapılmasıyla alakalıdır.
Bilecik'te Bahçelievler Mahallesi'ndeki bahçesinde sermaik bulan adamın ihbarı ile başlayan arkeolojik kazılarda, taş ve kemikten yapılmış aletlerin yanı sıra ilk kez cenin pozisyonunda gömülmüş insan iskeletine ulaşıldı.
İzmir’de Kadifekale ile Smyrna Agorası arasındaki yamaçta arkeoloji kazıları süren Smyrna Antik Kenti’nin antik tiyatrosunda elinde avcı sopası bulunan bir Satyr kabartması bulundu.
Düzce'de Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde süren arkeolojik kazılarda, medusa başı motifi taşıyan mermer bir levha keşfedildi. Yunan mitolojisinde "gözlerine bakanı taşa çeviren, yılan saçlı dişi canavar olarak bilinen medusa başının Milattan sonra 1. veya 2. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.
Konya'nın Bozkır ilçesinde Zengibar Kalesi olarak adlandırılan ve tarihte Roma'nın en büyük eyaletlerinden olduğu bilinen İsaura Antik Kenti kalıntılarında izinsiz kazı yapıldığı yönünde bilgi alan Bozkır İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, harekete geçti.
 5 
Sosyal Medya

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret296639
Site Haritası